Pääsivu / Lapsille ja opiskelijoille

Lapsille ja opiskelijoille

Pohjoinen Lappi on mainio opintomatkakohde - yhdellä kertaa voi tutustua sekä saamelaiskulttuuriin että arktiseen luontoon. Siida johdattelee koululais- ja opiskelijaryhmät elämyksellisen tiedon ja oivallusten lähteille.

Siidan tarjoama inspiroiva oppimisympäristö muodostuu monesta osatekijästä: vaikuttavista näyttelyistä, perinteikkäästä ulkomuseosta, erilaisista tapahtumista, Euroopan ainoan alkuperäiskansan värikkäästä kulttuurista ja Pohjolan karun kauniista luonnosta.

Siidan näyttelyihin tutustuminen tukee laaja-alaisesti koulujen opetussuunnitelmia.  Vierailua voi suunnitella kulttuuriantropologian, luonnontieteiden, historian, käsitöiden sekä taiteen ja kielten opiskelun näkökulmasta. Koululaisryhmille on laadittu näyttelykäyntiä syventävä oppimateriaali, joka on ladattavissa Siidan sivuilta. Siidassa järjestetyt kulttuuri- ja luontoteemaiset luennot, retket ja muut tapahtumat tarjoavat lisämahdollisuuksia oppimiseen.

Siidasta on mahdollista tilata myös kahden tunnin mittainen maksullinen opastuskokonaisuus, johon sisältyy perusnäyttelyopastuksen lisäksi pohjoissaamen kielen oppitunti ”Bures boahtin!” (Tervetuloa).

Saamelaismuseon kulttuuritulkki auttaa tarvittaessa laatimaan näyttelyvierailulle yksilöllisen ohjelmasisällön. Luontokeskuksen asiantuntijat neuvovat parhaat retkikohteet Siidan lähiympäristössä.

Siidasta on saatavissa koululaisten näyttelykäyntiä tukevaa oppimateriaalia. Tulosta tästä koululaistehtävien PDF-versio.

Lisätietoja:
Saamelaismuseo: kulttuuritulkki Sari Valkonen, puh. 040 767 1052, sari.valkonen(at)samimuseum.fi
Luontokeskus: Luontokeskuksen hoitaja Kirsi Ukkonen, puh. 0205 64 7746, kirsi.ukkonen(at)metsa.fi

Tehdyt toimenpiteet

VIERAILIJAINFO

SIIDA
INARINTIE 46, 99870 INARI

Saamelaismuseo
Puh. 0400 898 212

Luontokeskus, Metsähallitus
Puh. 0205 64 7740